Dwa pytania o społeczeństwo i naród

Norwegowie są małym narodem spożywców baranich żeber, mają posępne natury, gdyż zamknięci przez stulecia w swoich fiordach i równie posępnych dolinach, całymi pokoleniami spoglądali w dym ogniska, osmalający ich twarze, tudzież rzeczone baranie żebra. Tak było od stuleci, a kolejne pokolenie z rodu Bjorna, posuwało kolejne Hildy drugiego stadła tej samej wioski. Praktycznie nie zmieniało się nic; barany na stokach jadły trawę, a Norwegowie jedli barany. Pewnie pędzili też jakiś alkohol, czemu się wcale nie dziwię, gdyż wytrzymać w takiej aurze na trzeźwo jest praktycznie niemożliwością.

W kraju, w którym zimą jasno robi się tak mniej więcej o 11 przed południem, ciemno zaś koło 14, dobrze jest zapić baranie żebra jakimś ‚kumysem’, potem zaś, po beknięciu przyłożyć się do Helgi. Ragnar z Olafem czasami popłyną na dorsza, czy kraba, oraz czasem poczłapią na polowanie w las. Deszcz pada, śnieg sypie…w międzyczasie wprowadzili im tam chrześcijaństwo…

ale Helga z Arwidem, tylko czas jakiś stwarzali pozory wiary – w XX wieku wszystko wróciło do normy, a te ich ‚kościoły’ są dziś tylko i wyłącznie instytucją zwyrodniałego państwa.

W Norwegii państwo decyduje o wszystkim i wszystkich wychowuje, a właściwie deprawuje. Jest to komuna doskonała w takim sensie, w jakim doskonały może być pomysł na samobójstwo. Samodzielne myślenie jest wśród Norwegów abstrakcją, a i samo pojęcie abstrakcji też jest abstrakcją, w związku z czym jakakolwiek dyskusja o priorytetach, wartościach, ideałach, czy wierze, sensu nie ma.

W sumie żal mi jest tego narodu, ale tak zawsze kończy się odejście od chrześcijaństwa, czyli katolicyzmu – bo żadnego innego chrześcijaństwa nie ma.

Jakiś czas po tym, jak Norwegom wprowadzono chrześcijaństwo – i chyba jakiś czas po porzuceniu go przez nich – ‚znaleźli’ na ich terenach ropę. To odmieniło wszystko i nic zarazem, gdyż dziś naród N jest bogaty, acz równie prostacki i nieokrzesany jak od zawsze. Teraz nie muszą oni za bardzo pracować, za to mogą jeździć na wakacje po całym świecie i tam pić whisky, oraz posuwać cichodajki różnych nacji…Czasem te cichodajki są potem przez Norwegów przywożone do macierzy w charakterze żon, co jest bardzo zabawne i przewidywalne, dalsze zaś historie tych związków potrafią być jeszcze bardziej pocieszne.

Plagą imigrantów nie przejmowano się zupełnie w tym kraju, co też jest typowe, a z bezrefleksyjności wynikną niestety dramatyczne skutki. Dla Wikingów ważniejszy był standard papierowych worków na śmieci i ‚tolerancja’, niż przyszłe losy ich ziemi. Teraz będzie z tego czkawka, albo i ogromny paw z baranich żeber, państwo zaś ‚poprawne’ okaże się całkowicie niewydolne. Przy całym homoseksualnym totalitaryźmie i hitlerowskim chowie dzieci – broilerów, zupełnie zagubiło priorytety, co nic by mnie w sumie nie obchodziło, gdyby nie fakt, że w Norwegii mieszka bardzo wielu Polaków, którzy także są terroryzowani tą dewiacją.

Odbieranie dzieci polskim rodzinom, to tylko wierzchołek góry lodowej, a gdyby próbować nazwać rodzaj relacji jaka jest między miejscowymi, a Polakami, trzeba by powiedzieć, że Polacy są normalni i tradycyjni, Norwegowie zaś całkowicie zatraceni i zdegenerowani. Nie bójmy się też stwierdzić słów które bolą: Norwegowie po prostu gardzą Polakami, co jest tym obrzydliwsze, że nie mają ku temu żadnej podstawy i choć powinni się od nas uczyć nie tylko kultury i cywilizacji, ale i stosunku do drugiego człowieka – nie robią tego. Jest pogarda.

Oczywiście, w ostatecznym – a może i ziemskim – rozrachunku, będzie im to policzone ( plus porzucenie Boga ) na minus. Ostatecznie Norwegia to tylko 5 milionów degeneratów, bez naprawdę żadnych szans i możliwości wpływu na losy świata. Polska jest w zgoła innej sytuacji, co teraz bardzo rzuca się w oczy. Niebawem to Polska będzie decydować o dalszych losach całej Europy i wtedy okaże się, że ‚poprawność’, ‚tolerancja’ i gender, to nie są priorytety jakichkolwiek społeczeństw, a wniosek ten dla niektórych społeczeństw może być ostatnim.

Dla społeczeństw, gdyż w dzisiejszym świecie politycznym rozróżniamy społeczeństwa i narody. Społeczeństwa są np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Francji; narody zaś w Polsce, na Węgrzech, w Rosji, czy Chinach…

I tu widzimy zasadniczą różnicę: społeczeństwo to jest twór tymczasowy, przemijający; naród zaś jest jak historia – trwa wiecznie.

Odpowiedzcie mi więc na dwa pytania:

Czy lepiej mieć społeczeństwo i pieniądze z ropy i banków papierowego pieniądza, czy Boga i naród…?

I drugie pytanie:

Jak mogła nasza drużyna piłki ręcznej, zrobić nam tak głęboki afront przegrywając z Norwegami, którzy teraz pompują swoją prymitywną pychę…?

Goły

Reklamy

49 comments on “Dwa pytania o społeczeństwo i naród

 1. nic pisze:

  Jak mogła nasza drużyna piłki ręcznej, zrobić nam tak głęboki afront przegrywając z Norwegami, którzy teraz pompują swoją prymitywną pychę…?”

  A co ma pilka reczna do zyciorysu? Gdybys nie napisal to nawet bym nie wiedzial.
  Upatrujesz chrzescijanstwa w katolicyzmie – to moze nie byc prawda.

  • sksgoly pisze:

   Może nie być to prawda, ale jest.
   Piłki ręcznej z życiorysem nie łączę, choć oczywiście ma to wpływ, natomiast wkurwia mnie że przy tych wszystkich okolicznościach historycznych i ogólnych, przegrali wczoraj akurat z Norwegami – mogli przegrać z kim innym, ale nie z nimi…

 2. Serjac pisze:

  byłem w młodości napastowany przez złośliwego sukkuba. Scenariusz ataków zawsze by ten sam, demon atakował podczas snu, wykorzystywał seksualnie po czym ulatniał sie budząc mnie w najlepszym momencie i zostawiając z plamą na piżamce.

  Przypomina mi o tym ten tekst powyzej. Czy ty Goły też masz problemy czasem z sukkubem?

  • sksgoly pisze:

   Tak, mam każdej nocy…
   Mam też kompleks wyższości-niższości, ale o tym za długo by mówić, natomiast nie jestem złośliwym kpiarzem…

 3. Semka pisze:

  Powiem Ci tak:

  Wspaniale że ludzie potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia, które właśnie zawisło nad Polską.
  Ci którzy wybrali PiS są tak zaślepieni fascynacja do swojego guru, że cokolwiek by im mówić, pokazywać lub nadawać, to i tak nie przejrzą na oczy.
  Dlatego dobrze iż większość normalnych ludzi wzięła sprawy w swoje ręce i ruszyła w obronie ojczyzny.

 4. Semka pisze:

  p.s. Blog fajnie sie czyta tylko że tu jest mnóstwo pisowskiego szczucia i nienawiści. Jak to powiedział dobrze Pan Profesor Stefan Niesiołowski:

  „…To jest hańba, to co robi Lichocka i inne PiS-owskie śmiecie…”

  pozdrawiam

 5. Semka pisze:

  A tak na marginesie to:

  Nigdy nie należałem do jakiejkolwiek formacji politycznej ale dziś czuję, że bierność i apolityczność byłaby cichym przyzwoleniem na działania rządu PiS. Każdy nowy rząd ma wprawdzie prawo rządzić, ale to co robi obecna frakcja przypomina poczynania sekty religijnej bądź reżimu za czasów Stalina lub Hitlera. Dlatego umówiliśmy się z znajomymi, że nie zabraknie nas na następnej demonstracji. Zbyt mocno kochamy naszą demokrację aby ją w taki sposób oddać. To się rządzącym nie uda….. ooo nie!!!

  • sksgoly pisze:

   Tak, tak – koniecznie demonstrujcie, wraz ze znajomymi, czyli w 5 osob, renegatow, komuchow, oportunistow, totalnego, nic nie znaczacego marginesu…:)

 6. Semka pisze:

  Pisałeś wyżej że zacytuję :

  „… natomiast nie jestem złośliwym kpiarzem…”

  A każdy mój wpis w komentarzach złośliwie wykpiewasz Kolego tak więc widzę że masz rozdwojenie jaźni bo nie umiesz się określić i w zależności z której strony politycznej ktoś Ci coś napisze to jak chorągiew na wietrze zmieniasz kierunek…

  • sksgoly pisze:

   Nie mam rozdwojenia jazni, po prostu jestem Polakiem, a nie postkomunistycznym degeneratem, proste.
   Wy sobie w tych smiesznych grupkach protestujcie, natomiast jestescie marginesem…

 7. nowy pisze:

  W Polsce nic sie nie zmieni poki nie bedzie NIEZALEZNEGO BANKU POLSKIEGO ktory zlikwiduje lichwe! i kredyt. Bez tego nie ma mowy o Panstwie Polskim. i cala ta otoczka 26 lat pier…lenia i dzielenia ludzi pod pozorem partii politycznych to bajka, cyrk dla naiwnych dzieci czyt. niewolnikow.
  Bo zauwazcie im ma byc lepiej to jest coraz gorzej az do calkowitej likwidacji i eksterminacji narodu.
  Dlaczego Polska skazana jest na tzn nikt nie powie dlaczego tak jest! Dlaczego sitwa bankierow podporzadkowala sobie panstwa, narody, wykupila kontynenty i uczynila z ludzi niewolnikow.!
  Powtarzam kto trzyma z banksterami jest zdrajca (rzad obecnie uchwalil jakies tam pozorowane dzialania ze niby podatek od bankow itp. to zludzenie – a moze przygotowuja sie na uderzenie? (oby!) plan tzw. deficytu to ok 160mld zl na 3 lata – tzn pozyczki u banksterow! Nie wiem czy odsetki od kredytu uwzgleniaja tzn od 1bln zl biora pod uwage bo jesli nie to kolejne 200mld dla banksterow. = +- 400mld zl. Wiec gdzie tu jest mowa o Polsce? O niepodleglosci – samostanowieniu? Jestesmy niewolnikami im predzej to zrozumiecie tym moze szybciej przyjdzie rozum do glowy tzn szybciej niz kolejna wojna bankierow!

  tutaj macie prosto i jasno wyjasnione

  http://wpolityce.pl/gospodarka/279121-janusz-szewczak-polskie-wladze-sa-szantazowane-przez-lobby-lichwiarsko-bankowe-wywiad

  • sksgoly pisze:

   Oczywiście że międzynarodowa lichwa ( ona ma swoją narodowość ) niszczy ludzką solidarność i w ogóle cywilizację i trzeba ją z kolei zniszczyć. Jasne że ludziom w mediach nie mówi się Prawdy a jakieś tylko pozory, jasne że pozycja Polski przez ostatnie wiele lat, została zdruzgotana,
   ale to nie znaczy że nie mamy zmieniać tej pozycji, bić się o Polskę i nie znaczy to, iż nie wygramy!
   Nie widzę powodów do nieufności w stosunku do obecnego rządu, a działania nie są żadne pozorne, tylko realnie walące w ten postkomuszy układ – o czym świadczy ich paniczna reakcja.
   Rozwijasz temat Banku Polskiego to może od razu rozwiń globalny temat braku pokrycia wszystkich już walut w złocie, i że w związku z tym wszystko jest fikcją i każdy jest niewolnikiem….Owszem, jest, ale to nie znaczy że narody nie mogą być wolne i że ten system jest na zawsze. On się już sypie, fikcja pada, ‚nowy, lepszy świat’ skończył się tym co zawsze, ale lepszą jakość dadzą nam działania ludzi z jajami, a nie słuchanie wydmuszek w stylu Korwina Mikke…

 8. dombek pisze:

  : Szkoda, że zapomnieli Polacy, dlaczego notowania PiS i jego rządu z lat 2005-07 tak spadły, bo do poziomu 15%. Szkoda, że zapomniano o zatrzymaniach o 6 rano, przy błyskach lamp, kamerach, aby póxniej wypuszczać w/w w nocy, po cichu i płacić odszkodowania. Szkoda, że Polacy nie rozumieją, jak wielkie jest niebezpieczeństwo, gdy polityk rządzi śledztwami prokuratury, która powinna być z daleka od partii, rządu i polityki. Bo co oznacza odpowiedzialność Ziobry, którą tak deklaruje Szydło, czy PiS? Nic, mają większość, więc go nie dowołają, choćby rażąco łamał prawo, a w razie czego, zostanie ułaskawiony prewencyjnie, choćby przed wyrokiem. Tym bardziej to niebezpieczne, że powstała tv rządowa, zajmująca się wybielaniem rządu i działań PiS. Powstały nowe zapisy w odmienionej wersji ACTA, TK bez sędziów PiS, zostanie sparaliżowany. Gdzie my idziemy? Białoruś? Dobra zmiana? Tak, dla PiS. Ci, co dzisiaj jeszcze bronią tej formacji, za pół roku zrozumieją, co narobili…

  • sksgoly pisze:

   Media informują zamiast komentować. Służby i policja łapią złodziei i renegatów, zaś prokurator i minister bierze jasno odpowiedzialność za wykonywane ruchy. Jest to proste i czytelne, a ‚narracja’ przygłupów jest intelektualnym wodogłowiem…

 9. hołysz pisze:

  Jak PiS za ciągał kredyty u klechy na reklamę wyborcza z ambony to niech sam spłaca ze swoich składek a nie z podatków ludzi .

 10. kolo pisze:

  Rozsadni ludzie doszukuja sie logicznego sensu w dzialaniach partii PiS,
  ich rzadu oraz „tworcy” ktory zdalnie steruje dzialalnosc tego ugrupowania.
  Te poszukiwania sa bezcelowe bo tej logiki nie ma.
  Adekwatna odpowiedz moze dac tylko grupa wysoko kwalifikowanych psychjatrow
  bo to co „wyprawiaja” pisowcy nie jest produktem ludzi zdrowo myslacych.

  • sksgoly pisze:

   Bardzo ‚rzeczowa’ i ‚poparta argumentami’ wypowiedź.
   Chyba przestanę te wasze durne komenty tu publikować bo tylko czas tracę na debili lewackich…

 11. truman pisze:

  w Solidarity Republic of Poland. Każdy kolejny prezydent USA jest uważany za Boga w Polsce. Wysyłanie na wojny terrorystyczne jest przyjmowane z pokorą i radością.

  p.s nie jestem zadnym lewakiem!

  • sksgoly pisze:

   Jesteś, jesteś, tylko nie wiesz o tym…Ogólnie świadomie implementowana niewiedza jest dziś podstawowym budulcem kłamstwa, także mniej ważne czy określasz się jako nacjonalista, korwinista, etc – i tak funkcjonujesz ku uciesze systemu – całkiem tak samo jak lewacy, także mniejsza o nazewnictwo…

 12. okucki pisze:

  Mam wrażenie , że Kaczyński ze swoją bandą zmierza w tym samym kierunku , co Korea Północna. Kaczyński każe nam , obywatelom za wszelką cenę czcić pamięć swojego zmarłego brata , buduje mu za nasze , publiczne pieniądze kolejne pomniki i propaguje kult Lecha Kaczyńskiego. Co do polityki , to nie liczy się z nikim , wprowadza swoje autorytarne rządy , łamie nagminnie prawo i rozdaje pieniądze według swojego uznania. Do tego ma wszystkich politycznych przeciwników Polski i świata w dupie. Jak na razie Polska jest na początku tej drogi , ale bardzo szybko dogonić Koreę Północną. Społeczeństwo powinno jak najszybciej obalić ten rząd , a Kaczyńskiego i jego bandycką partię wyrzucić na śmietnik historii .

  P.s.czemu nie dasz ludziom podyskutowac tylko kazdy komentarz musi byc skome towany przez Ciebie?

  • sksgoly pisze:

   ‚Nie liczy się z nikim, wprowadza autorytarne rządy’, itd – takie opowiastki wgrywają różni Żakowscy i inne menele; Prawda zaś jest taka, że Kaczyński Jarosław, oraz jego partia której jest prezesem – po prostu rządzą, gdyż wygrali wybory.
   Czy to jest jasne, czy będziecie dalej tłukli półgłówkami w mur, skamląc o pomoc w Berlinie…?
   Ja nie daję podyskutować…? A czy tu ktoś w ogóle z kimś dyskutuje…? Poza moimi ripostami, w ciągu ostatnich dni widać tu jedynie zdanie szumowiny z KOD, czyli targowicy.
   Cieszcie się że te komentarze w ogóle publikuję, ale wszystko też do czasu…

 13. hołysz pisze:

  Goly ty cos cpiesz?

  Takie holubce tutaj wyprawiasz ze hoho.

  Troche zluzuj

  Pozdro

 14. dombek pisze:

  Jak na razie to pisowi najlepiej wychodzi podnoszenie podatków. PO ostrzegała, że na spełnienie obietnic wyborczych nie ma pieniędzy i trzeba bedzie podnieść podatki. Pis kłamliwie zaprzeczał…. Teraz wychodzi Szydło z worka. 🙂

  • sksgoly pisze:

   ‚To straszne!!!’ – PO wszystko robiła dobrze, a PiS wszystko źle!!! Co robić…?! Co robić kurwa…?
   Rysieeeek – ratuuuj!!!
   Może jakiś donosik do brukselki…?

 15. rutawy pisze:

  A trzeba było iść na wybory,a nie myśleć i słuchać propagandy pisu.To teraz mata ?

  Zjednoczonej Lewicy bardzo malo zabraklo i teraz to widoczne jest niestety.

  Nie moge pojac jak bez lewicy w parlamencie mozna normalnie rzadzic?

  Co z mniejszosciami? Czy nikt sie nimi nie zainteresuje?

  Dobrze ze na poziomie i dosc czesto wypowiada sie jedyna nadzieja nas wszystkich Pan Piotr Szumlewicz.Za 4 lata znow wszystko wroci na dobry tor

 16. GKS1977 pisze:

  O kurwa hahaha

  Ale dajesz Goly Mordo!

  Twoje riposty powinno sie jako Zlote Mysli cytowac 😄

  Skad tu tylu „niezadowolonych z systemu” sie wzielo?

  Pozdro Wariacie

  • sksgoly pisze:

   Rozumiem że Ty to Ty…? 😉
   Ja się cieszę że tu tylu oponentów, gdyż mam okazję pobawić się słowami, co lubię i umiem – a niewiele umiem poza tym 😉
   Pozdrawiam Cię i – jak to mawia antifa – walka trwa 😉

 17. GKS1977 pisze:

  Nie pierdol mi ze zapomniales juz jak sie pije?😁😁😁

  Pozdro

 18. swetrzak pisze:

  Najgorsze jest to że wierzyliśmy że PiS będzie miał pomysł na gospodarkę. Wygląda na to że nie ma, a dodatkowe opodatkowanie sklepów handlowcom nic nie zrobi. To my na końcu zapłacimy te podatki z własnej kieszeni. Wygląda na to że PiS umie tylko walić własnych obywateli po portfelach.

  A Pan Goly pewnie to skomentuje w swoim stylu typu bla blabla bo ostatnio nic merytorycznego nie umie napisac ani argumentami wypynktowac…

  • sksgoly pisze:

   A dasz temu rządowi powiedzmy co najmniej rok – tak by dać gospodarce szanse na zmianę…? Bo – jak wiesz (?) – to wymaga czasu…
   Jeśli nie dasz takiego marginesu, to znaczy że się mało orientujesz, lub posiadasz złą wolę…
   To jak będzie ombre…?

 19. alek pisze:

  Goly napisz ktorych politykow Ci brakuje?chodzi mi o tych ktorzy sie nie dostali do sejmu,

  Mozesz napisac bez spiny?

  Pozdro

  • sksgoly pisze:

   Ja się ogólnie nie napinam – po prostu mam swoje poglądy i wizję, oraz je demonstruję…
   W kwestii polityków…Wiesz, to nie chodzi aż tak bardzo o tych, których może być brak; może raczej chodzi o to, że pewne przetasowania ideologiczne powinny w Sejmie mieć miejsce. Chodzi o to, że nie ma żadnych liberałów, tylko podłe, targowickie kurwy ( jak petru ), więc tu o żadnej idei nie ma mowy – jest prostytucja.
   Lewica…? Lewica w ogóle to jest wielki fałsz i mistyfikacja – człowiek nie zastąpi Boga w uszczęśliwianiu i równości; lewica to patent na zniewolenie i manipulacje, co wielokrotnie w historii już miało miejsce.
   W związku z tym co…?
   Oczywiście brak reprezentantów bardziej ortodoksyjnej idei chrześcijańskiej, prawdziwych konserwatystów i może jakichś mniej ideowych technokratów – ale takich nie zakłamanych i szczerze propaństwowych.
   Oczywiście PiS jest hegemonem i – zasłużenie – główną siłą obozu niepodległościowego.
   Jeśli chodzi jednak konkretnie o ludzi, to, tak o z ręki, brakuje mi:
   Mariana Kowalskiego, Marka Jurka, Grzegorza Brauna, JKM – choć tego ostatniego uważam za człowieka nieszczerego.

 20. drybus pisze:

  Mnie to sie wydaje ze ty jakis niespelniony kaplan jestes ze takie kocoboly wypisujesz bardaku

 21. drybus pisze:

  Ale sie chyba nie zrozumielimy Goly bo nie pisalem do Ciebie tylko tego #slawek_bardak hehehe

  Do Ciebie nic nie mam przeciez😊

 22. heljasz pisze:

  Mój Boże kochany jakie to wielkie szczęście że jest onet TVN i GW oraz petru przecież gdym rano nie dowiedział sie od nich co mam mysleć co mam robić czy iśc do roboty czy jeść a może spac to bym ja biedny naiwny bezmózgi zaKODowany N-lemingumarł bym jak nic
  ale dzięki tytanicznej pracy petru GW onetu i tvn wiem
  mam atakować PIS za wszystko nawet jeżeli PIS powie że 2×2=4 to mam to krytykowac i ośmieszać mam tez wielbić mojego nowego guru następcę tuskiego i polikota oni są moja wyrocznią moim mózgiem

  Golynapisz jakis sensowny trafiajacy do tych mozdzkow kurzych artykul jak to jest z tym KODem

  Pozdro mordo!

  • sksgoly pisze:

   Wiesz, sprawa jest tego typu, ze moze i napisze cos, ale tu nie mamy do czynienia raczej z glupkami, a ze zwyklymi renegatami, ktorzy sa zainteresowani podtrzymaniem tego stanu patologii, a wiec bez konca beda argumentowac – chocby i w najglupszy sposob. Ich po prostu trzeba ubezwlasnowolnic i odsunac od wplywu na Polske, co szczesliwie wlasnie sie dzieje 🙂
   Pozdro!

 23. kieronek pisze:

  A mnie ciekawi ile ten caly Goly kasiory bieze za promowanie pisioruw😬

  • sksgoly pisze:

   Bierze tłuczku KODowy, a nie ‚bieże’! To po pierwsze.
   A po drugie…kto ci głowę stłukł przykurczu, żeś taki mikrocefal…? Wszyscy tacy jesteście, bękarty resortowe – wasi dziadkowie byli bolszewickimi burłakami, starzy w ub, a wy i wasze bachory jesteście marginesem i patologią intelektualną…

 24. kieronek pisze:

  Ty to wyrzczekany taki zes jest.

  Ciekawe czemu ja PO rzondzilo to cicho siedzial ty?co?

  Tera wolisz pisac do innych w koncu? Ot kiedy bedziesz w calosci szedl? Za miesiac?co?

  Widze ze karzdemu pocisniesz i jest ok?co?

 25. muha pisze:

  Ty tylko chejtujesz kazdemu co nie po mysli idzie od razu.

  Ja sie tylko pytam skont ta zlosc i plytkie plucie zmijom? Skond sie obiera to w koncu i tak? Czy moglbys powpisac jakos normalniej znowu temu?

  Kazdemu wolno komentowac w koncu i tak bedzie?niech napisa co mysla inni dlaczego tak czy jak.

  Daj spokoj innym pisze w koncu to!

Możliwość komentowania jest wyłączona.