Reminiscencje kulturalne: Wojciech Kossak

Obrazek

Uda mnie się odzyskać może 10% starej zawartości Kohorty, chyba że ktoś pomoże z rozkminianiem archiwum. Tak więc, tak jak zapowiadałem – co prawda trochę młodsze, ale zawsze jednak malarstwo. Nie jakieś zboczone obrazy ( w sensie obrażania! ) wrażliwości, inteligencji, poczucia Piękna – jakie dziś masowo produkują miernoty neofaszystowskiej pseudosztuki.

Wojciech Kossak – co prawda, chciałem zacząć od Caravaggia, lub El Greca, ale na razie nie dało rady. Zapraszam na tekst, chyba z lutego 2011:

 

Malarstwo jest różne…to dobrze. Są wielcy mistrzowie różnych okresów i stylów. Są grube baby Rubensa – których nie lubię , jest kubizm i impresjonizm. Renesans i wielcy tamtych czasów…Jest też tworczość narodowa…w malarstwie też. Wartością samą w sobie , historią żywą , połączeniem wiedzy i uczucia jest twórczość Kossaków…bo kilku ich było. Dziś napocznę Wojciecha – tak jak Ułan poniżej „napoczyna” szablą moskala(tak z nimi rozmawiać najlepiej) , malarza który – jak Sienkiewicz w literaturze – swą twórczością uczył historii. Żywe i pełne ekspresji sceny walki i poświęcenia – nie służyły wcale odbieraniu ducha , a jego budowaniu! Wcale nie jest prawdą to , że pokazując sceny heroiczne z Polskiej historii ; popadamy w defetyzm i przygnębienie , o nie! Mówią nam tak tylko hebrajczycy i moskale – bo się boją , że zrozumiemy i Powstaniemy przeciwko nim…Panowie(bo Panie nie walczą) , popatrzcie na tych naszych bohaterskich przodków…Sorry , w sumie kobiety też walczyły , przepraszam. Spójrzcie na Małego Lwowiaka , albo na Husarię Kircholmską…To mamy zapomnieć…? Tego się wstydzić…? To ma być złe…? Lepsza być ma…- zgoda(na wszystko) buduje…? Lepsza GW i TVN , uczące jak szarpać zniewolony kraj , po kawałku tylko dla siebie…Lepiej być człowiekiem bez korzeni , skazanym na nicość , czy świadomym Obywatelem…Świadomym konieczności poswięcenia w imię Miłości…Sztuka zmusza do myślenia i jest przyjaciółką Prawdy…A Prawda oczyszcza…Popatrzcie…

  

Obrazek

Ułan walczący z kozakiem…a właściwie – go „dojeżdżający” szablą!

  

Obrazek

Orlęta Lwowskie!…Tak było!…to nie gra komputerowa…

 

Obrazek

Mały Obrońca Lwowa…np Antoś Petrykiewicz…Jego wychowano tak!

Poniżej – Olszynka Grochowska , potyczka z Powstania Listopadowego.

 Obrazek

Bitwa pod Kircholmem , rok 1605 – Husaria!!!

Obrazek

„Takie będą Rzeczpospolite , jakie ich młodzieży chowanie!”

                                                                                                                                Goły

Reklamy

One comment on “Reminiscencje kulturalne: Wojciech Kossak

  1. BATALISTYKA W POLSKIM MALARSTWIE – prace uznanych polskich malarzy

    http://www.wawel.net/malarstwo/pojedyncze-batalistyka.htm

    Galeria patriotycza- grafika,malarstwo,tatuaż,digart……

    http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=26&t=15546

    pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.